Badania hormonów tarczycy i podejrzenie Hashimoto

Witam. Takie wyniki w niedoczyności tarczycy, czy świadczą o podejrzeniu hashimoto? Przed braniem euthyroxu Tsh 12 Ft4 0,621 Ft3 2,35. Po 2 ms-c brania Eutyr. 50ug Tsh 6,9 Ft4 0,76. Anty Tpo 0,44 norma do 5,6, anty Tg 4,07 norma 4,11, b12 489 norma do 911, ferrytyna 36,6 norma do 291; żelazo 69 norma do 170; wit D3 16,6 norma 30-80. Usg tarczycy płat lewy obj. 3,6 ml, prawy 4ml, cieśń 4mm, gruczoł niepow, normoechogen, jednorodny, bez zmian ogniskowych. Na co wskazują badania? Pozdrawiam,

Dzień dobry,

Na podstawie podanych przez Pani a wyników nie można w chwili obecnej postawić rozpoznania choroby Hashimoto, gdyż poziom przeciwciał nie jest podwyższony. Nie zmiania to faktu, że ma Pani niedoczynność tarczycy. Ma Pani dość małą tarczycę, więc to może być przyczyną jej niedoczynności. TSH nadal za wysokie, po badaniu lekarskim proponowałbym zwiększenie dawki Euthyroxu. Docelowe TSH w Pani wieku powinno wynosić poniżej 2,5 Średnia arytmetyczna TSH dla populacji referencyjnej w tej grupie wiekowej to ok. 1,43.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz