Badania IGM i IGG

Witam,
mam wykonać badania na przeciwciała przeciwkardiolipidowe i przeciwjądrowe. Chciałam dowiedzieć się o szczegóły czym różnią się badania IGM i IGG w przypadku przeciwkardiolipidowych i które należy wykonać jeśli chodzi o badania przeciwjądrowe?

Czy konieczne jest wykonanie wszystkich, czy można wykonać w pierwszej kolejności jakieś podstawowe, a ewentualnie potem jeśli będzie potrzeba uzupełnić je.
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Duże stężenie przeciwciał antykardiolipinowych stwierdzamy w zespole antyfosfolipidowym. Do rozpoznania tego zespołu, należy wykryć odpowiednio duże stężenie tych przeciwciał w klasie IgG LUB IgM. Przydatne byłoby więc wykonanie badań w kierunku obu tych klas. Istnieje natomiast wiele rodzajów przeciwciał przeciwjądrowych. Różne rodzaje przeważają w różnych schorzeniach na tle autoimmunologicznym (żadne zaś nie są typowe dla zespołu antyfosfolipidowego). W zależności od tego, które schorzenie jest u danego pacjenta podejrzewane, zlecamy badania konkretnego rodzaju przeciwciał z tej grupy. Proszę więc dopytać swojego lekarza, jakie badania ma Pani wykonać.
Pozdrawiam serdecznie!