Badania krwi 2,5-latka pod kątem anemii

Robiłam ostatnio badania mojemu 2,5 l synowi pod kątem anemi niby wszystko w normie oprócz płytek krwi/PLT 421 a norma wynosi do 390 oraz średnia objętość płytki/MPV 7,7 fL norma od 9. Co to może oznaczać? Dziękuje i pozdrawiam

Milena Lubowicz

MPV oznacza objętość płytki i jako izolowany wskaźnik nie mówi wiele o zaburzeniach. Natomiast podwyższona liczba płytek może być związana nawet z przebytą infekcją. Poza tym odchylenia te nie są duże, więc myślę, że wskazana byłaby kontrola za jakiś czas. Proszę skontaktować się z pediatrą, który oceni te wyniki w kontekście objawów dziecka.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Niskie MPV może być spowodowane infekcją wirusową lub np. krwawieniem z nosa. Należy jednak interpretować je w kontekście innych objawów klinicznych, dlatego najlepiej jest zgłosić się do lekarza zlecającego badanie, który pomoże przeanalizować wynik.