Badania krwi: analiza wyników

Leukocyty 3,75tys/ul , Hemoglobina 12,6g/dl , Hematokryt 37,7% , MCV 75,1 , MCH 25,1pg. Pozostałe składniki są w normie referencyjnej. Żelazo całkowite 15,2umol/l (po 4 miesięcznym karmieniem wyciągiem buraka i aronii). Proszę o interpretację wyników krwi 7-latka.

Redakcja abcZdrowie

Szkoda, że nie przytoczyła Pani całości wyniku. Na podstawie wyrywkowych parametrów nie będzie możliwa pełna odpowiedź. Dziecko ma obniżony poziom białych krwinek i w takim przypadku należałoby ocenić proporcje limfocytów względem neutrofilii (niestety nie podała Pani tych wartości). Hemoglobina jest jeszcze w normie, jednak na podstawie obniżonej objętości krwinek czerwonych i niskiego poziomu żelaza należy rozpoznać niedobory tego pierwiastka. Najlepiej uzupełniać je podając dziecku czerwone mięso (wołowe, z królika z indyka) pieczone lub gotowane. Produkty roślinne zawierają małe ilości źle przyswajalnego żelaza.