Badania krwi u dziecka ze słabym apetytem

Dzień dobry, proszę o opinie na temat wyników córki, wiek 14 miesięcy, powód badania to słaby apetyt i przybieranie na wadze (waga 9200g). RDW-CV 14,7 %; MPV 8,7 fl; % neutrocytów 20,0 %; Granulocyty segmentowane 15 %; Żelazo (jedn. trad) 35,7 ug/dl. Reszta wyników mieści się w normie. Dziękuję i pozdrawiam, Małgorzata

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Witam! Neutrocyty i granulocyty segmentowane - ich odsetek jest tylko nieznacznie obniżony - jeśli wykonano oznaczenia ich ilości bezwzględnej i są one w normach, to nie ma powodów do nie pokoju. Jeśli oznaczeń tych nie wykonano, warto wykonać morfologię krwi z rozmazem ręcznym (mikroskopowym), dużo dokładniejszym niż automatyczny. W związku z niskim stężeniem żelaza w surowicy, należy wykonać oznaczenie pozostałych tzw. "parametrów gospodarki żelazowej" - pediatra będzie wiedział o jakie badania chodzi. Pozdrawiam!