Badania na toksoplazmozę i cytomegalię a planowanie ciąży

Witam, Chcemy z mężem rozpocząć starania o dziecko, dzisiaj odebrałam wyniki z badań na toksoplazmozę i cytomegalię. Byłabym wdzięczna za odpowiedź, czy są one prawidłowe i czy możemy myśleć o dziecku? Toxoplazma IgG <0,130 Toxoplazma IgM 0,206 CMV IgG 302,800 CMV IgM 0,307 Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Monika M.

Renata GrzechociĹska

Wynik CMV jest dodatni w IgG, co świadczy o przebytym kontakcie z wirusem. Nie jest to stan niebezpieczny dla płodu. Natomiast słabsza jest sytuacja związana z toksoplazmozą, gdyż obydwa wyniki są ujemne, co świadczy o braku kontaktu z patogenem, w ogóle, nowa infekcja w trakcie ciąży móże być groźna dla dziecka. Dlatego należy kontrolować poziom przeciwciał i unikać czynników ryzyka zakażenia toksoplazmozą.