Badania na wodogłowie

Córeczka obecnie ma 6 miesięcy. Obwód główki 44,5 cm. Przy urodzeniu 34 cm, waga 2700. Urodzila się trzy tygodnie przed terminem. Wyniki badań: Rozszerzenie struktur mózgu prawidłowe. Zmiany ogniskowe niewidoczne. Powiększone przestrzenie przymózgowe, przestrzenie płynowe wewnatrzmózgowe nieznacznie poszerzone. Rozogi czołowe wypełnione, komory boczne nieco szersze. Indeks komorowo-mózgowy 38%. Rozogi potyliczne prawidłowe. Rozogi skroniowe wypełnione. Sploty naczyniówkowe bez zmian. Komora w granicach normy. Przestrzenie przymózgowe: Szerokość przestrzeni podtwardókowej na wys. Monroe obustronnie 8-9 mm, a nad płatami czołowymi do 14 mm. Bruzda pośrodkowa szer. 6,5 mm. Dodam, że wyniki w 2 miesiącu życia były prawidłowe, zaś poród odbył się przez ciecie cesarskie, w ciąży miałam lekką cukrzycę. Z naszych obserwacji dziecko rozwija się prawidłowo, gaworzy, wkłada nóżki do buźki, siada podtrzymywane, podczas leżenia na brzuszku wyciąga rączki, nie ma drgawek Jakie mogą być przyczyny takich zmian i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wizyty u neurologa, o co go pytać? Jaki jest tok leczenia? I jakie mogą być konsekwencje takich zmian.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy urodzeniu obwód Pani córki był między 50 a 75 centylem na siatce centylowej, obecnie jest powyżej 95 - to oznacza, że przeskoczył dwa kanały centylowe. W takim przypadku wykonuje się badanie przezciemiączkowe, jako badanie z wyboru, w kierunku istnienia wodogłowia, czyli stanu, w którym dochodzi do nadmiernego zwiększenia objętości płynu muzgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu.

W badaniu tym ważny jest wskaźnik Evansa, czyli indeks komorowo-mózgowy, tutaj wynosi on 38%, czyli 0,38, a powyżej 0,3 można rozpoznać wodogłowie.

Wodogłowie nie jest osobną jednostką chorobową, jest to objaw zachwiania równowagi pomiędzy produkcją, przepływem i wchłanianiem płynu mózgowo-rdzeniowego.

Trudno mi wskazać w razie, gdyby neurolog dziecięcy postawił takie ropoznanie u Pani córeczki, najbardziej prawdopodobną przyczynę tego zaburzenia. Z najczęstszych poza wrodzonymi (co tu by nie miało miejsca), to wodogłowie pokrwotoczne, pozapalne czy blokady w przepływie płynu.

Jeżeli chodzi o leczenie - jeżeli nie jest możliwe leczenie przyczynowe, potrzebna jest operacja zakładająca układ zastawkowy - odprowadzający nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego do jamy ciała, najczęściej do jamy otrzewnowej.

Proszę tego nie traktować jako rozpoznania. By rozpoznać chorobę, potrzebna jest osobista wizyta u lekarza, pogląd na całościowy obraz stanu zdrowia, poprzez dokładny wywiad i zbadanie dziecka oraz analizę wyników. Prawdopodobnie na początku zostanie zlecona obserwacja i badanie kontrolne (usg przezciemiączkowe), by zobaczyć, czy te parametry narastają. Z tego, co Pani pisze, córeczka się prawidłowo rozwija, więc proszę być dobrej myśli!

Prawdopodobnie podczas samej wizyty nasuną się kolejne pytania, w zależności od jej pzrebiegu.

Serdecznie pozdrawiam!