Badania nad działaniem uzależniającym od Metafedronu

Witam. Chciałbym się dowiedzieć, czy są juz jakies badania przeprowadzane na ludziach uzależnionych od mefedronu i odpowiedników - Metafedron. Mówi się że to nowa substancja mało znana, ale ja o tym słysze już od kilku lat. Osób uzależnionych przez tem czas przybyło bardzo dużo i to głównie wśród młodzieży.Sadze ze będzie ich niestety przybywalo coraz więcej. Pracuję z młodymi ludzmi i dlatego  bardzo mnie to interesuje i chciałbym wiedzieć czy wiadomo juz coś wiecej, jak sobie z tym radzić, czy są jakies leki wspomagające psychicznie przy uzaleznieniu od tego srodka? Dziękuję z góry za odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza psychiatry. Konieczne jest badanie lekarskie aby móc zastosować odpowiednie postępowanie. Co dokładniej do Mefedronu sądzę, że najlepiej psychiatra udzieli kompletnej informacji, a jednocześnie będzie możliwość odpowiedniego postępowania.

Magdalena Mroczek

Mefedron to jeden z tzw. narkotyków ulicznych, który wywołuje efekty nieco podobne do ecstasy. Substancją czynną jest Katynon, który jest alkaloidem występującym naturalnie w afrykańskiej roślinie o nazwie czuwaliczka jadalna (Catha edulis). Mefedron w wielu krajach został zdelegalizowany, ale cały czas na rynku dostępne są jego pochodne.

Mefedron ma działanie krótkie, zazwyczaj działa około godzinę. Do efektów, które wyołuje należy podenerwowanie, euforia, zwiększona pewność siebie, zwiększona rozmowność. Często jego działanie porównywalne jest z działaniem ecstazy. Mefedron w latach 20 używany był jako środek zwalczający mszyce, w latach 70. został zdelegalizowany w USA.

Mefedron wywołuje jednak bardzo dużo działań niepożądanych. Należą do nich m.in wzmożona potliwość z tzw. "metadonowym potem" o ostrym, intensywnym zapachu. Do innych skutków ubocznych należą bole głowy, które Pani opisuje, zimne palce, sztywność mięśni, palpitacje, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia koncentracji i pamięci. Wystąpić też może bezsenność. Do objawów przedawkowania należą ataki paniki, paranoja, urojenia, halucynacje, depresja, anhedonia oraz bezsenność. Produkty metabolizmu mefedronu mają działanie kardio i neurotoksyczne. Mefedron wchodzi w interakcje z alkoholem i innymi narkotykami i dopalaczami.

Mefedron ma działanie silnie uzależniające psychiczne. Badania wskazują, że 1na 3 osoby przyjmujące ten środek uzależnia się od niego. Jego oddziaływanie na organizm jest wciąż słabo poznane. Brakuje rzetelnych badań na ludziach. Często badania na ludziach oparte są na badaniach ankietowych użytkowników stron internetowych, którzy przyjmują te substancję. Badania na szczurach dowodzą, że długotrwałe przyjmowanie mefedronu może prowadzić do zaników pamięci. Raport WHO z roku 2014 mówi, że na zwierzętach zaobserwowano działanie uzależniające i w pojedynczych badaniach na ludziach, nie ma jednak badań, które by to jednoznacznie potwierdziły.

Leczenie opiera się na rehabilitacji, readaptacji i psychoterapii. Farmakoterapia ma niewielkie zastosowanie w krótkim czasie po odstawieniu. Próby z lekami przeciwdepresyjnymi, normotymizującymi i stymulującymi nie wyszły poza fazę eksperymentów.