Badania określające pracę nadnerczy

Jakie badania trzeba wykonać aby skontrolować pracę nadnerczy?

Witam Pana,

To zależy jakie schorzenie Pan u siebie podejrzewa, Jeśli chodzi o "podstawowe" badania, to, aby wykluczyć np. niedoczynność nadnerczy, to powinien oznaczyć sobie Pan stężenie kortyzolu we krwi rano na czczo, najpóźniej o godz 8:00, bo potem następuje fizjologiczny spadek stężenia. Jeśli podejrzewa Pan nadczynność kory nadnerczy, to warto wykonać test hamowania 1 mg Dexametazonu i następnego dnia oznaczyć kortyzol rano. Istnieje jeszcze sporo innych badań oceniajacych funkcję nadnerczy i mających na celu diagnostykę różnego rodzaju chorób. Najlepiej, gdyby wybrał się Pan do lekarza i porozmawial co Pana trapi, wtedy można by zalecić potrzebę badania, aby nie mnożyć niepotrzebnie kosztów.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz