Badania poziomu TSH i problemy z zajściem w ciążę

Witam, mam 28 lat i w związku z tym, że mam problemy z zajściem w ciążę, to zrobiłam sobie podstawowe badania i TSH mam na poziomie 2,65. Czy powinnam się skonsultować z lekarzem endokrynologiem i mieć powód do niepokoju? Czy to może być przyczyna nie powodzeń w staraniu się o dziecko, bo gdzieś wyczytałam, że u osób młodych TSH powinno być na niższym poziomie. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Wynik TSH jest prawidłowy. Proszę skonsultować się z ginekologiem, on doradzi odpowiednie badania, aby wykryć przyczynę problemów z zajściem w ciążę.
Pozdrawiam

Witam,

Według zaleceń endokrynologicznych, jeśli stara się Pani o dziecko, to zaleca się, aby stężenie TSH było poniżej 2,5, a więc endokrynolog po zbadaniu Pani zapewne zaleci Pani małą dawkę lewotyroksyny. Optymalne TSH dla młodych kobiet i kobiet w ciąży to TSH w zakresie ok. 1-1,5. Zbyt wysokie TSH może nieco utrudniać zajście w ciążę i zwiększać ryzyko poronień, ale dotyczy to wartości wyższych niż Pani 2,65..
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Marek Derkacz