Badania prenatalne - czy mogą wykazać czy płód został zakażony listeriozą?

W nawiązaniu do pytania "Listerioza - czy mogłam być chora?". Po przeczytaniu tego postu również próbuję powiązać fakty. W zasadzie od poczatku ciąży męczyły mnie wymioty. Pamiętam również, iż piłam mleko prosto od krowy, wiem, że raz miałam zatrucie pokarmowe przyp. że to jakis wirus, w tym samym czasie podobne objawy miała moja ciocia. Byłam przekonana, że się od niej zaraziłam, teraz boję się czy z maluszkiem jest wszystko w porządku. Byłam u lekarza, dostałam tylko Gastrolit, wówczas nie miałam pojęcia o takim czymś jak listerioza. Miałam robione badania prenatalne w 21 i 31 tygodniu ciąży, które nic nie wykazały. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania, jakie? Jeśli wynik będzie pozytywny czy po takim czasie można listeriozę wyleczyć, co robić, aby dziecko było zdrowe? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Objawy listeriozy mogą pojawić się po kilku dniach od spożycia zakażonego pokarmu, ale okres ten może być znacznie dłuższy. Wśród objawów występują biegunka, wymioty, a także objawy grypopodobne - gorączka i bóle mięśni. Mogą one być bardzo łatwo zlekceważone, ponieważ przypominają inne popularne schorzenia, grypę, czy zakażenie rotawirusem.

Zakażenie listerią w ciąży jest bardzo groźne, ponieważ może prowadzić do poronienia, a także do powstania licznych wad wrodzonych (ze strony układu oddechowego,  czy nerwowego) oraz do porodu przedwczesnego. Widoczne mogą być także objawy skórne, zapalenia spojówek lub błony śluzowej nosa.

Nie napisała Pani jakie badania prenatalne zostały u Pani wykonane, ale ich prawidłowe wyniki zarówno w 21, jak i w 31 tygodniu ciąży mogą poddawać w wątpliwość występowanie listeriozy (badania te nie mogą wykryć bezpośrednio zakażenia, a jedynie ewentualne konsekwencje). Jeśli jednak ma Pani jakiekolwiek wątpliwości proszę skonsultować je z ginekologiem prowadzącym ciążę i ewentualnie wykonać badania w kierunku listeriozy (przeciwciała w klasie IgM i IgG). Ewentualne leczenie zależałoby od wyniku badań i miana przeciwciał sugerującego świeże zakażenie.

Pozdrawiam serdecznie!