Badania przed staraniem się o dziecko

Bardzo proszę o interpretacje moich wyników. Byłam dzisiaj z nimi u lekarza ginekologa, ale w rezultacie nic mi nie powiedział i zapisał tylko homeopatyczne ziołowe tabletki na obniżenie prolaktyny Cyklodynon. Muszę dodać, że mam insulinooporność i niedoczynność tarczycy o 5 lat leczona Euthyroksem. Na insulinooporność dzisiaj został mi przepisany Siofor 850 a brałam do tej pory Siofor 500. Do tego moja waga jest dużo za duża, bo ważę 95 kg (dieta ok. 1500 - 1700 kal) i przy 4 godzinach dziennie ćwiczeń (godzina stretchingu, godzina fitness typu stepper, godzina siłowni, godzina ćwiczeń cardio typu rowerek czy orbitrek) waga stoi cały czas w miejscu. (Dłużej ćwiczyć nie mogę, bo pracuję i mam dziecko 6-letnie.) Bardzo proszę o radę, co mam robić. Staram się z mężem o drugie dziecko od 5 lat. Mąż miał wyniki nasienia rok temu w normie, ale po ostatnim zapaleniu najądrza musimy powtórzyć badanie. Jak wcześnie można starać się o dziecko po takim zapaleniu. Nie ma opuchlizny już od tygodnia i zakończył już antybiotykoterapię. Kiedy powinien zrobić badania tak żeby były wiarygodne po takim zapaleniu? Zapalenie zaczęło się 5 lipca. Czy możemy współżyć bez zabezpieczenia już? Poniżej moje wyniki badań zrobione 5 d.c.: Morfologia krwi Leukocyty 8,3 tys/µl 3,8 10,0 N Erytrocyty 4,5 mln/µl 3,7 5,1 N Hemoglobina 12,4 g/dl 12,0 16,0 N Hematokryt 38,30 % 37,00 47,00 N MCV 85 fl 80 99 N MCH 28 pg 27 35 N MCHC 32,4 g/dl 32,0 37,0 N Płytki krwi 370 tys/µl 140 440 N RDW-SD 45,6 fl 36,4 46,3 N RDW-CV 14,7 % 11,6 14,8 N PDW 12,3 fl 9,0 17,0 N MPV 10,9 fl 9,0 13,0 N P-LCR 31,8 % 13,0 43,0 N PCT 0,4 % 0,2 0,4 H Neutrofile 4,85 tys/µl 2,50 7,00 N Limfocyty 2,73 tys/µl 1,00 3,50 N Monocyty 0,46 tys/µl 0,20 1,00 N Eozynofile 0,29 tys/µl 0,10 0,50 N Bazofile 0,0 tys/µl 0,0 0,1 N Neutrofile 58,2 % 40,0 70,0 N Limfocyty 32,7 % 20,0 45,0 N Monocyty 5,5 % 4,0 12,0 N Eozynofile 3,5 % 1,0 5,0 N Bazofile 0,1 % 0,0 2,0 N Rozmaz krwi met. Schilinga Gran. pałeczkowate 2 % 1 5 N Gran. segmentowane 66 % 40 70 N Gran. kwasochłonne 2 % 1 5 N Gran. zasadochłonne 1 % 0 1 N Limfocyty 23 % 20 45 N Monocyty 6 % 3 8 N Glukoza Glukoza 5,21 mmol/l 3,40 5,50 N prawidłowa glikemia na czczo: 3,4-5,5 mmol/l nieprawidłowa glikemia na czczo: 5,6-6,9 mmol/l, wskazane wykonanie testu OGTT cukrzyca: ≥ 7,0 mmol/l, wynik uzyskany w dwukrotnym badaniu. Wg PTD 2012. FSH FSH 4,35 mIU/ml faza folikularna 3,03 - 8,08 mIU/ml środek cyklu 2,55 - 16,69 mIU/ml faza lutealna 1,38 - 5,47 mIU/ml po menopauzie 26,72 - 133,41 mIU/ml LH LH 1,99 mIU/ml Prawidłowo miesiączkujące kobiety: Faza folikularna 1,80 - 11,78 mIU/ml Szczyt w środku cyklu 7,59 - 89,08 mIU/ml Faza lutealna 0,56 - 14,00 mIU/ml Kobiety po menopauzie bez hormonalnej terapii 5,16 - 61,99 mIU/ml zastępczej Estradiol Estradiol 108,00 pg/ml faza folikularna 21 - 251 pg/ml środek cyklu 38 - 649 pg/ml faza lutealna 21 - 312 pg/ml po menopauzie 10 - 28 pg/ml po menopauzie (hormonalna terapia zastępcza) < 10 - 144 pg/ml Prolaktyna test czynnościowy Prolaktyna 5,18 ng/ml 1,90 25,00 N Prolaktyna po MCP 75,80 ng/ml Prolaktyna po MCP 56,50 ng/ml DHEA-SO4 DHEA-SO4 170,10 µg/dl 95,80 511,70 N Androstendion Androstendion 1,47 ng/ml 0,40 4,10 N Testosteron wolny (Tf) w surowicy Testosteron wolny 5,20 pg/ml kobiety owulujące 0- 4,1pg/ml przy antykoncepcji hormonalnej 0,3- 2,0 pg/ml po menopauzie 0,1- 1,7pg/ml Bardzo proszę o pomoc, bo już nie mam siły i zaczynam wątpić czy kiedykolwiek będę mieć więcej dzieci. Chodzę od lekarza do lekarza i ręce mi już opadają. Muszę dodać, że mam bardzo nieregularne miesiączki i ostatnio ciągle muszą być wywoływane duphastonem. Trwa to w sumie od roku. Raz zdarzają sie bardzo obfite a raz bardzo skąpe. Cykle mam bezowulacyjne (pęcherzyki rosną, ale nie pękają i tworzą się cysty, które po jakimś czasie się wchłaniają). Proszę o pomoc. Magdalena

Lek. Marta Hat

Witam! Po zapaleniu najądrza i zakończonej antybiotykoterapii warto wykonać badanie kontrolne (w zależności od tego jakie badania były wykonywane wcześniej), aby ocenić postęp leczenia. Jeżeli wszystko wyjdzie w porządku można starać się o dziecko oraz wykonać ponowne badanie spermy. Przebyte zapalenia najądrza mogą mieć wpływ na płodność mężczyzn. Badania morfologii z rozmazem nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. W granicach normy znajduje się także poziom glukozy. Jeżeli chodzi o badania hormonalne FSH, LH , estradiol należy je interpretować w zależności od dnia cyklu, w którym badanie zostało wykonane. Podwyższony jest poziom testosteronu. Nie wspomniała Pani jak aktualnie wyglądają parametry tarczycowe, być może one mają wpływ na niemożność zrzucenia kilogramów. Nie wspomniała Pani jakie produkty spożywa, ile posiłków, czy wcześniej stosowała Pani inne diety - proponuję udać się do dietetyka, aby ustalić czy posiłki, które Pani spożywa są odpowiednio urozmaicone i miarodajne do dużego wysiłku, który Pani wykonuje. Objawy i wyniki badań, które Pani opisuje mogą sugerować zespół policystycznych jajników, należałoby uzupełnić wywiad oraz zanalizować badanie USG. W przypadku niepłodności spowodowanej tym zespołem stosuje się oprócz metforminy także stymulację owulacji clomifenem. W pierwszej kolejności należy powtórzyć wynik badania spermy, zanalizować wynik TSH oraz dietę i skonsultować się z ginekologiem. Pozdrawiam serdecznie!