Badania przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C

Na jakie badania kierowany jest pacjent po potwierdzeniu wzw c?Odnaleźć można inf,że w szpitalu oprócz biopsji przeprowadza się dokładne badania krwi,m.in.w kierunku innych wir i przeciwciał autoagresji wykluczających aih.Dodatkowo gastroskopia.Na jakie badania pacjent musi być przygotowany podczas pobytu w szpitalu?Nie mogę odnaleźć rzetelnych inf również nt.genotypów wirusa, i co one oznaczają?Czy można na podst.wyników określić "wiek" choroby?Czy choroba zawsze postępuje z czasem? Dziękuję

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
oznaczenie genotypu wirusa ma znaczenie przede wszystkim dla prowadzonego leczenia i możliwości jego zastosowania (niektóre genotypy są bardziej (2 i 3) podatne na leczenie, niektóre (głownie 1) są bardziej oporne). W celu uzyskania dokładniejszych informacji mogę jedynie zasugerować lekturę podręcznika chorób zakaźnych.
Z badań krwi wykonuje się przede wszystkim: morfologię, ocenę wskaźników czynności wątroby, ocenę parametrów krzepnięcia. Zaleca się również wykluczenie zakażeń HBV, HDV i HIV i ocenę biopsji wątroby + USG.
Nie można dokładnie określić momentu zarażenia na podstawie wyników badań, służą one przede wszystkim monitorowaniu postępów choroby, które są nieuniknione, mogą jednak postępować w zmiennym stopniu. W ciągu 20 lat u 5% chorych może rozwinąć się rak wątrobowokomórkowy, u 20% chorych w ciągu 25 lat rozwija się przeważnie marskość wątroby.