Badania RTG dziecka w wieku 8 miesięcy

Witam. Mam syna, który ma 8 m-cy. Dzisiaj upadł z łóżeczka na główkę i uderzył się w okolicy czoła/skroni. Pojawił się siniak i udałem się z nim do lekarza, który wykonał RTG głowy. Pytanie moje dotyczy samego wpływu RTG na zdrowie, ponieważ 3 tygodnie temu miał RTG klatki piersiowej związane z zapaleniem płuc. Czy dawka promieniowania jaką przyjął mój syn (teraz miał 3 zdjęcia głowy) nie jest dla niego niebezpieczna?

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania jonizującego obecnie stosowane w diagnostyce RTG, zarówno dorosłych jak i dzieci, są dawkami bezpiecznymi dla zdrowia. Oczywiście nie nale zy wykonywać ich w nadmiarze, tylko wtedy kiedy jest ku temu konieczność. Stąd wszystkie badania z zastosowaniem promieniowania jonizującego są wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego. Stąd też lekarz prowadzący jeśli na podstawie badania fizykalnego oraz objawów klinicznych, a także wówczas kiedy badanie obrazowe jest mu potrzebne do postawienia diagnozy, wówczas kieruję na badanie radiologiczne. Związku z tym, jeśli lekarz prowadzący, przypuszczam, że w tym przypadku lekarz pediatra, miał wskazania kliniczne i badania były konieczne do postawienia rozpoznania, to skierował Pana syna na diagnostykę. Proszę się nie martwić. Jeśli ma Pan dalej wątpliwości, sugeruję udać się do pediatry w celu konsultacji na zadane przez Pana pytanie.

Pozdrawiam.