Badania TSH oraz FT4 i FT3

Wiatm. Robiłam sobie TSH we wrzesniu i wyszlo ponad norme 5,750 uIU/ml. Dwa miesiace pozniej tj. grudzien powtorzylam badania z tym ze zrobilam jeszcze FT3, FT4 TSH mi spadło do 0,037 czy to jest w ogóle możliwe aby w tak krótkim odstpie czasu wyniki byly tak rozne? FT3 3,01 pg/ml(norma 2,00-4,40) FT4 1,04 ng/dl(0,93-1,70). Co onzaczaja takie wyniki?? Czy musze powtarzac badania na TSH?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Teoretycznie jak najbardziej jest to możliwe, że wyniki tak się zmieniły w tak krótkim czasie. Teoretycznie możliwy jest jednak także błąd (np. laboratoryjny). Aktualne wyniki tj. prawidłowe FT3 i FT4 przy lekko obniżonym TSH wskazują na subkliniczną nadczynność tarczycy. Sugeruję zatem konsultację endokrynologiczną. Najpewniej konieczne będzie powtórzenie badań.