Badania TSH po porodzie i podczas karmienia piersią

Kobieta,lat 35.wyniki z IV 2015 r.antyTPO >500(n. do5,61,antyTg w normie;FT3-3,20(n.1,71-3,71);FT4-0,97(n.0,70-1,48). wyniki USG: prawy pł.12x12x26;lewy pł13x14x31, echogeniczność niejednorodna.Endo zalecił letrox25.VI 2015 zaszlam w ciaze.Przez 9 m-cy brałam letrox25, wyniki były ok.Obecnie jestem 3 m-ce po por.,karmie piersią. Zrobiłam wyniki: TSH0,018(n. 0,350-4,940);FT34,33(n.1,71-3,71);FT41,49(n.0,70-1,48).Letrox odstawiony.Czy moje hormony wrócą same do normy czy mam sie leczyc na nadczyn

Dzień dobry,

Z uwagi na obecne wyniki powinna Pani jak najszybciej udać się do endokrynologa. Koniecznie trzeba wykonać dodatkowe badania, tj.: antyTPo, aTG, TrAb oraz usg tarczycy, morfologię, OB oraz ASPAT i ALAT. Na podstawie wyników będzie można postawić dokładne rozpoznanie. Może mieć Pani również poporodowe zapalenie tarczycy, które może przebiegać z destrukcją miąższu tarczycy iprzejściową nadczynnością tarczycy. Przy takich wartościach hormonów konieczne jest odpowiednie postępowanie, ale najpierw na podstawie badania fizykalnego, wyników laboratoryjnych i dokładnego wywiadu lekarskiego należy postawić rozpoznanie, tak , aby właściwie dobrać leczenie i nie popełnić błędu. Z pewnością dawka 25 ug Letroxu nie doprowadziła do takiego wzrostu wartości hormonów tarczycy.Proszę jak najszybciej skontaktować się z endokrynologiem. Szybsza diagnoza i odpowiednie postępowanie sprawią, że poczuje się Pani znacznie lepiej, a wyniki wrócą do normy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz