Badania w celu diagnozy ADHD

Jakie badania należy zrobić by stwierdzić nadpobudliwość czy ADHD u dziecka? Mój 9cio latek ma problemy z zachowaniem wszystko wskazuje na to, że jest nadpobudliwy, jak mu pomóc? Jak stwierdzić, że jest to choroba? W szkole nie może się skupić na szczegółach, nie spełnia poleceń, często reaguje przemocą na małe szturchnięcia, nie umie organizować sobie zajęcia, zapomina o codziennych obowiązkach, często przerywa i przeszkadza innym, gubi ważne rzeczy, często moczy się nocą itd

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Diagnozę ADHD postawić można po badaniu pedagogicznym i psychologicznym. Proponuję wizytę w poradni pedagogiczno - psychologicznej, umówienie terminu badania. badanie takie jest zazwyczaj rozłożone na kilka spotkań, pozwala ustalić czy obserwowane u dziecka objawy to rzeczywiście ADHD. Najważniejsze jest jednak to, że kontakt z psychologiem pomoże ustalić sposób jak synowi pomóc, jak zmniejszyć występujące problemy. życzę powodzenia

prosze zglosis sie do poradni psychologiczno-pedagogicznej, ktora ma dosw. w tym temacie. tam zrobia odpowiednie badania psych., udziela niezbednej pomocy psych. i pokieruja na bad lekarskie.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Podobne objawy faktycznie mogą (ale nie muszą) wskazywać na Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z deficytem uwagi. Diagnozę jednak może wystawić ośrodek lub psycholog zajmujący się dziećmi. Warto skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pani mieście. Oprócz diagnozy, mogą oni nawiązać współpracę ze szkoła, wystawić odpowiednie zaświadczenie i - co najważniejsze- zaproponować odpowiednia terapię dla syna oraz edukacje i wsparcie dla rodziców.