Badania w celu diagnozy działania nadnerczy
Witam . Jakie badania powinnam zrobić żeby sprawdzić czy nadnercza prawidłowo funkcjonują . Mam arytmię czasami zdarzało się że był za niski potas i od 2 lat nadciśnienie , kilkakrotnie miałam zmieniane leki a ciśniecie wciąż wysokie i nie można go obniżyć . Poczytałam trochę i myślę że może są jakieś zaburzenia w nadnerczach , rok temu lekarz na usg stwierdził że nadnercza są zniekształcone . Proszę o poradę co dalej robić w kierunku nadciśnienia i jakie badanie zrobić by sprawdzić nadnercza

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Nadciśnienie tętnicze - co powinno nas zaniepokoić?
Regularnie kontrolując poziom nadciśnienie tętniczego, warto być świadomym, jakie symptomy powinny być niepokojące, a jakie nie są żadnym odstąpieniem od normy. O tym wszystkim, opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.
Witam serdecznie. W korze nadnerczy produkowane są 3 grupy hormonów - glikokortykosteroidy (należy do nich kortyzol), mineralokortykosteroidy (głównie aldosteron) i androgeny nadnerczowe.
Jeśli lekarz podejrzewa zaburzenia w wydzielaniu kortyzolu, to kieruje na badania, w trakcie których pacjentowi oznacza się stężenie tego hormonu we krwi (zazwyczaj rano i wieczorem), a także w moczu (do badania wykorzystywana jest próbka uzyskana z tzw. dobowej zbiórki moczu). W moczu określa się również stężenie tzw. 17-ketosteroidów. We krwi bada się również tzw. ACTH, aby dowiedzieć się, czy ewentualny nadmiar lub niedobór hormonów nadnerczy wynika z ich choroby, czy z nieprawidłowego funkcjonowania kontrolującej nadnercza przysadki mózgowej. Innym badaniem jest test hamowania deksametazonem – polega on na tym, że przed snem pacjent przyjmuje zleconą przez lekarza tabletkę, a rano ma pobieraną krew i oznaczane w niej stężenie kortyzolu.
Pozostałe hormony kory nadnerczy również oznacza się na podstawie analiz krwi oraz moczu.
Rodzaj badań, które będzie trzeba wykonać zależy od tego, jaką chorobę nadnerczy podejrzewa u Pani/Pana lekarz.