Badania w celu zdiagnozowania nadmiernego owłosienia

Witam .Moje pytanie brzmi ,jakie badania wykonać w momencie kiedy od dłuższego czasu zauważyłam nad górną wargą wąsik i na brodzie czarne owłosienie w dodatku wokół brodawek na piersiach. Druga rzecz to mam opuchnięte palce u rąk i kolana -jakbym miała nadmiar wody w organizmie.Proszę o pomoc.Dziękuje

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W pierwszej kolejności proponuję wybrać się do swojego lekarza rodzinnego. On to po zebraniu dokładnego zleci odpowiednie badania. Mimo że nadmierne owłosienie (inaczej: hirsutyzm) często wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, sam w sobie nie jest chorobą. Wymaga jednak zbadania, bo pojawia się np.:
przy kłopotach z jajnikami – m.in. zespole policystycznych jajników, guzach i torbielach jajników,
jako skutek uboczny stosowania niektórych leków,
przy niedoczynności tarczycy,
przy nadczynności i guzach nadnerczy oraz przysadki mózgowej (i związanym z tym nadmiernym wytwarzaniu kolejnego hormonuprolaktyny),
przy oporności komórek na insulinę – u chorych na cukrzycę i otyłych.