Badania w ciąży przy niedoczynności tarczycy

Badania w ciąży. Witam prawdopodobnie jestem w 10 tyg. ciąży. Mieszkam na granicą gdzie jakiekolwiek badania wykonuje się po12 tyg. Chcę pójść do ginekologa w Polsce ale będę miała na to mało czasu dlatego wcześniej chcę wykonać wszystkie potrzebne mi do pierwszej wizyty badania. Jakie badania będą mi potrzebne (choruję na niedoczynność tarczycy)?

Dzień dobry,

Jeśli chodzi o tarczycę, to warto, aby miała Pani oznaczone stężenie TSH ( w ciąży zaleca się, aby niezależnie od trymestru wynosiło ono < 2,5) Jeśli wyjdzie nieprawidłowe, wówczas lekarz zaleci dodatkowe badania, a więc proszę od razu oznaczyć sobie jeszcze przynajmniej FT 4 - badania rano na czczo, z krwi żylnej (bez leku rano, lek należy przyjąć po pobraniu krwi). Warto dodatkowo oznaczyć grupę krwi, morfologię, analizę moczu, ew. sprawdzić funkcję wątroby i nerek - alat, aspat i kreatyninę. Nie zaszkodzi sprawdzenie stężenia glukozy we krwi i dodatkowo ew. badania wirusologiczne zalecane w ciąży w kierunku różyczki, toksoplazmozy i HIV oraz WR (odczyn Wassermanna). Jesśli będzie potrzeba, to lekarz zaleci dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz