Badania w kierunku trombofilii

Jestem pacjentką z napadowym migotaniem przedsionków. Obecnie jestem po zabiegu ablacji CARTO. Z powodu niedokrwienia chwilowego mózgu oraz epizodów zaniewidzenia połowiczego na jedno oko (ubytki w polu widzenia) lekarz skierował mnie na badanie w kierunku trombofilii (zespół antyfosfolipidowy). Ponieważ wizytę u hematologa mam za miesiąc, sama zrobiłam kilka badań w tym kierunku. P/c. p. jadrowe i p.cytoplazmatyczne ANA1 - ujemne, p/c. przeciw. kardiolipinie IgG: 2,10 IgM: 6,40. Antykoagulant toczniowy - wątpliwy. Od 8 mies. leczona jestem antykoagulantem doustnym. INR 2,5-3,5 ze względu na epizody i migotania. Obecnie mój poziom INR utrzymuje się w granicach jak wyżej. PT - 46,4 Wsk. PT - 32,3 Bardzo proszę, czy i w jakim stopniu antykoagulant wpływa na wyniki potrzebne do potwierdzenia lub wykluczenia trombofilii? Co powinnam obecnie zrobić? Czy czekać na wizytę u hematologa? Zależy mi, aby wykonać badania niezbędne do konsultacji.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zespół antyfosfolipidowy - jedną z nabytych trombofilii - rozpoznajemy, gdy poza wskaźnikami klinicznymi (epizody niedokrwienia w Pani przydaku) odnajdujemy więcej niż jeden z wykładników labolatoryjnych. Do wykładników tych należą:
1) antykoagulant toczniowy wykryty co najmniej dwukrotnie w odstępie 12 tygodniowych,
2) przeciwciała antykardiolipinowe w klasie IgG lub IgM ponad 40 GPL lub MPL również wykryte dwukrotnie w odstępie 12 tygodni,
3) przeciwciała przeciwko beta2glikoproteinie.

Pani nie spełnia żadnego z tych warunków, tak więc z dużą dozą prawododobieństwa można wykluczyć ten rodzaj trombofilii. Jednakże istnieje jeszcze co najmniej kilkanaście trombofilii wrodzonych, które mogą być przyczyną niedokrwienia.

Doustne koagulanty mogą zapobiegać objawom i w ten sposób zmieniać obraz choroby, jednakże nie powinny wpływać na przeciwciała.

Proszę niezwłocznie udać się do hematologa i neurologa, bowiem kolejny epizod może skończyć się trwałymi zmianami w mózgu.