Badania w kierunku zakrzepicy przy Diane35

przyjmuje od miesiąca tabletki diane 35 przy czym palę papierosy. chciałabym zrobić badania w kierunku zakrzepicy oraz w ogóle sprawdzić jak wygląda moja krzepliwość krwi. jakie parametry powinnam zbadać podczas pobrania krwi oraz jakie jeszcze badania mogłabym wykonać? na nogach pojawiają mi się pajączki czy to zła oznaka?

Nie jestem ginekologiem, ale preparat ma złą sławę i radziłbym go zmienić, szczególnie jak pali pani papierosy. Jest to lek do leczenia trądziku, a jego działania antykoncepcyjne są jakby przy okazji. Każdy preparat hormonalny jednak niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo zmian zakrzepowych. Profilaktycznie można zrobić sobie USG naczyń żylnych, najlepiej kończyn dolnych. Z badania krwi zwykłą morfologię, wskaźnik protrombinowy, APTT i ewentualnie tzw d-Dimery. Pajączki naczyniowe nie stanowią niebezpieczeństwa.

Witam
Diane 35 jest i papierosy stanowią duże ryzyko powstania zakrzepicy żylnej. Może Pani wykonać badanie usg-Doppler, aby sprawdzić żyły. Jeżeli ktokolwiek w rodzinie miał incydenty zakrzepicy, należy wykonać badania genetyczne zaburzeń czynników krzepnięcia: białko C i S, czynnik V v. Leiden oraz ATIII. Zdecydowanie radziłabym zamienić Diane na inny preparat i oczywiście rzucić palenie.
Pozdrawiam
Iwona Radziejewska

Witam serdecznie, z proponowanych wyżej badań proponuję dołożyć badanie genetyczne pod kątem mutacji 20210 GA genu protrombiny. Zgadzam się z przedmówcami, jest Pani zbyt odważna.
Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł