Badanie cholesterolu przy podwyższonym poziomie ALAT

Witam,robiłam ostatnio poziom cholesterolu,moje wyniki to;cholesterol mmol/l-7,5,mg/dl-290,3,cholesterolHDLmmoll-1,22,mg/dl-47,21,LDL-mmol/l-5,2,mg/dl-201,2,triglicerydy-mmol/l-2,76,mg/dl-241,50,mam pytanie,czy muszę do końca życia brać tabletki,czy mogę obniżyć go w inny sposób.dodam,że mam Haschimoto,mam również podwyższony ALAT-43,serdecznie pozdrawiam,Bogumiła

Szanowna Pani Bogumiło,

Jeśli postępowanie dietetyczne, redukcja masy ciała w przypadku nadwagi, czy otyłości i regularna aktywność fizyczna nie pomagają, to przy takich wartościach cholesterolu sugerowałbym rozpoczęcie leczenia hipolipemizującego. Tak wysoki poziom cholesterolu znacznie zwiększa ryzyko miażdżycy, a w związku z tym ryzyko rozwoju nadciśnienia, udaru mózgu, czy zawału serca. Warto również zadabć o prawidłowe wyrównanie choroby Hashimoto, gdyż źle leczona niedoczynność nasila hiperlipidemię.W razie wątpliwości proszę skontaktować się z Pani lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz