Badanie cukru na czczo i prawidłowy wzrost glukozy po posiłku

Witam! Badałam cukier na czczo, wyszedł 5.8 mmol/l. Przeszłam na dietę (zero słodyczy, cukru itd. Stosuję niski indeks glikemiczny, jem warzywa, owoce, ryby i chude mięso), kupiłam glukometr. Chciałabym zapytać jaki wzrost glukozy po posiłku jest zbyt duży. Jeśli na czczo mam 4.8 a godzinę po śniadaniu 7.0, to czy jest to duży skok? Jaki powinien być wzrost po posiłku? W internecie można znaleźć normy na czczo i po posiłku, ale nigdzie nie jest napisane jaki wzrost glukozy jest prawidłowy.

Po pierwsze - glukometr jest urządzeniem, które w większości przypadków nie upoważnia do wyciągnięcia wniosków diagnostycznych. Po drugie - nie ma ścisłych norm o ile może wzrastać poziom glukozy po posiłku. Po trzecie - można pokusić sie o pewne wnioski jeżeli o dowolnej porze dnia, niezależnie od pory posiłku Pani glukometr wskaże wartość 11.1mmol/l lub więcej. W tym wypadku należy skontaktować się z lekarzem. Po czwarte - znając Pani wiek i zakładając, że nie jest Pani otyła ani nie ma nadwagi, nie ma krewnych bliskiego stopnia z cukrzycą, prowadzi Pani zdrowy styl życia w zakresie diety i aktywności fizycznej, w ewentualnej ciąży nie przebyła Pani cukrzycy proponuję zapomnieć o obserwacji w kierunku tej choroby do ok. 34. roku życia. Takie są zalecenia większości towarzystw naukowych. Jesli jednak, któryś z tych czynników ryzyka występuje u Pani to o ewentualnym screeningu w kierunku cukrzycy powinien decydować Pani lekarz.