Badanie CUM a znieczulenie u 5-latka

Witam, czy badanie CUM (Cystografia mikcyjna) przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym czy bez. Moje pytanie związane jest z sytuacją w jakiej jest mój 5 letni syn, miał już dwa badania oba bez znieczulenia i obawiam się że przez jego strach (dostaje torsji i wymiotuje i wyrywa się) nie da się wprowadzić cewnika. Wszystkie opisy tego badania wspominają o znieczuleniu i to jest dla mnie nowość bo w szpitalu nawet się o tym nie zająknięto. Czy mogę żądać takiego znieczulenia?

Renata GrzechociĹska

Witam.
Podczas badania powinien być zastosowany żel znieczulający miejscowo. Dodatkowo u dzieci, które źle znoszą badanie można zastosować środki uspokajające.
Pozdrawiam