Badanie cytologiczne - czy należy je wykonywać w okresie menopauzy?

Chciałam zapytać, czy jest sens robić badanie cytologiczne, gdy od 7 lat nie mam miesiączki, ponieważ otrzymałam za silny hormon i musiałam go odstawić, po czym nie mam miesiączki i boję się hormonów. W tej chwili za zgodą endokrynologa biorę fitoestrogeny sojowe.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rak szyjki macicy nie ma związku z menopauząBadanie cytologiczne należy wykonywać regularnie nawet po całkowitym ustaniu miesiączkowania, niezależnie od przyczyny. Najczęściej rak ten spowodowany jest zakażeniem onkogennym typem HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego), którego namnażanie się i wywoływanie przemian rakowych w nabłonku nie ma związku z hormonami.

Pozdrawiam serdecznie!