Badanie cytologiczne - grupa III

Witam. Mam 22 lata. Miałam wykonaną cytologię, w której wykryto CIN1 i cytologia odpowiada grupie III. Ostatnie badanie mialam ok. rok (może 1,5 roku temu) i wszystko było w porządku. Jak to możliwe, że doszlo aż do gr III i co to do końca znaczy. Dodatkowo wykonano mi badanie kolposkopowe, ale nie wiem do końca jaki to dało obraz, bo mój lekarz nie umiał mi tego wytłumaczyc albo ja nie potrafiłam tego zrozumieć, byłam w lekkim szoku. Doktor powiedział, że można zrobić test na wirusa HPV, ale kosztuje to ok. 200 zł ( badanie kolposkopowe kosztowało 150zł). Po tych wynikach lekarz zalecił jedynie ponowną cytologię za 3-6 miesięcy, mimo, że dodatkowo mam nadżerkę. Wolałabym ją wyleczyć, ale mój doktor nie preferuje agresywnego leczenia zwłaszcza, że nie rodziłam, ale też nie planuję jak na razie zachodzić w ciążę. Za kilka dni mam wizytę u innego lekarza. Jednak proszę o dodatkową opinię. Nie jest łatwo znaleźć dobrego ginekologa. Wiem, że opis mojego przypadku nie daje całego obrazu bez bezpośredniego badania. Proszę w odpowiedzi napisać co mogę z tym dalej zrobić, bo jedynie kontrolne badanie za 3 miesiące nie jest chyba jedynym rozwiązaniem. I jeszcze jedno: co by zmieniło wykonanie testu na obecność HPV, w przypadku jego obecności? Pozdrawiam, Alicja.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Grupa III w badaniu cytologicznym oznacza, iż w pobranym wymazie z szyjki macicy znajdują się nieprawidłowe komórki.
Cytolog powinien każdorazowo ocenić jaki jest stopień nasilenia, a może to być mały, średni bądź duży.Ta informacja jest ważna, gdyż w zależności od niej i wieku pacjentki stosujemy odpowiednie leczenie.

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z grupą III o małym stopniu dysplazji niekiedy zmiany te spowodowane są silnym odczynem zapalnym, który po leczeniu przeciwzapalnym może się całkowicie cofnąć.
W Pani przypadku lekarz zalecił ponowną cytologię, gdyż prawdopodobnie, bo zastosowaniu odpowiedniego leczenia chce sprawdzić czy zmiana zacznie się cofać.

Jeżeli przy kolejnym badaniu zmiany będą się utrzymywać, wtedy zazwyczaj usuwamy zmieniony fragment.

Jeżeli chodzi o test HPV to wykonujemy go dodatkowo gdyż pozwala nam poznać z jakim typem wirusa mamy do czynienia. Czy jest to wirus tzw. wysokiego ryzyka przemiany nowotworowej.

Pozdrawiam!