Czy zastosować leczenie chemiczne nadżerki?

Badanie cytologiczne wg systemu Bethesda. Ocena techniczna rozmazu - odpowiedni do oceny warunkowo - rozmaz niezbyt czytelny z powodu licznych komórek zapalnych, rozmaz niezbyt czytelny z powodu licznych erytrocytów. Ocena ogólna rozmazu - nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego. Interpretacja - infekcja - Trichomonas vaginalis. Inne zmiany nienowotworowe - zmiany odczynowe związane z zapaleniem (łącznie z typową regeneracją). Wynik - ujemny. Zalecenia - powtórzenie badania cytologicznego po leczeniu przeciwzapalnym. Uwagi - bardzo intensywny stan zapalny. Oprócz stanu zapalnego mam nadżerkę, ale lekarka nie powiedziała jak dużą. Nadżerkę mam od kilku lat, do tej pory nic z nią nie było robione. Jeśli chodzi o stan zapalny to wzięłam Metronidazol 250 mg, Biseptol 960 i Gynalgin (jeszcze biorę, zostało mi trzy tabletki). Jeśli chodzi o nadżerkę to mam jutro iść na leczenie chemiczne. Wczoraj byłam badana i lekarka powiedziała, że oprócz nadżerki to nic nie ma, czy mam iść jutro na to chemiczne leczenie, mimo że jeszcze nie skończyłam leczenia Gynalginem, czy na razie nic z tą nadżerką nie robić a za kilka miesięcy powtórzyć cytologię? Proszę o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam! Jedynymi przeciwwskazaniami do leczenia chemicznego nadżerki są zmiany nowotworowe uwidocznione w poprzednich badaniach, a także ciąża i karmienie piersią. Nie należy go stosować także w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu (kwas szczawiowy, kwas octowy, kwas azotowy, dwuwodny kwas szczawiowy, sześciowodny azotan cynku). Jeżeli te warunki są wykluczone może Pani udać się na wizytę. Leczenie chemiczne nadżerki jest stosowane w przypadku niewielkich zmian. Metoda ta ma mniejszą skuteczność niż pozostałe (elektrokoagulacja, kriokoagulacja itp). Nadżerka nie zawsze wymaga usunięcia, należy porozumieć się w tej kwestii z lekarzem prowadzącym i zadecydować o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam serdecznie!