Badanie d-dimerów przed operacją

Witam. Pod koniec sierpnia bedę operowana.Oprocz zleconych badan krwi chce zrobic sobie jeszcze d-dimery,aby wykluczyc ryzyko chorob zyl i zakrzepicy. Dwa miesiace temu leżąc w szpitalu mialam badane d-dimery i wynik to 241ng/ml.Zastanawiam sie czy zrobic nowe badanie przed operacją czy ten wynik daje mi pewnosc ze nie musze obawiac sie zakrzepicy.Czy wynik od czerwca do sierpnia mogl bardzo sie zmienic,tak ze nalezaloby go powtorzyc przed sama operacja? chce zrobic jeszcze usg dopplera k.dolnyc

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Wszelkie potrzebne badania zostaną zlecone przez lekarza prowadzącego przed zabiegiem operacyjnym.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Ale poziom D-dimerów nie mówi o ryzyku zakrzepowym... Jest to badanie niespecyficzne i podwyższenie D-dimerów zachodzi w wielu schorzeniach. Nawet zerowy wynik D-dimerów przed operacją nie wpływa na ryzyko zakrzepowe związane z zabiegiem operacyjnym i okresem rekonwalescencji.