Badanie echo serca - interpretacja

Jama lewej komory niepowiększona, o dobrej globalnej kurczliwości i frakcji wyrzutowej. EF = 61%. Przegroda mk i tylna ściana niepogrubiałe, o dobrej kurczliwości. Wymiary pozostałych jam serca i pni naczyniowych w normie. Z. militarna w normie. Z. aortalna- zastawka trójpłatkowa, płatki zniekształcone. Niedomykalność aortalna (++/+++) fala zwrotna skierowana na płatek przedni mitralny, max gradient fali zwrotnej ARpeakPG= 25mmHg v.contracta=0.5 cm pow.fali zwrotnej 6.4 cm2 Aorta wst. 34mm - nieposzerzona. Bez odcinkowych zab. kurczliwości. Bez cech płynu w worku osierdziowym. Badanie RTG Sylwetka serca niepowiększona w wymiarze poprzecznym z uwypuklonym na zdjęciu bocznym zarysem lewej komory. Aorta piersiowa nieposzerzona. Badania były robione we wrześniu, mam skierowanie na echo przez przełyk. Będę je miał robione w sierpniu, bo wcześniej nie ma miejsc.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wynik badania echokardiograficznego należy interpretować w odniesieniu do pacjenta - tzn. jego wieku oraz ewentualnych dolegliwości. Tych danych Pan niestety nie podał.

W opisie badania zwraca uwagę niedomykalność zastawki aortalnej umiarkowego stopnia. Przy braku objawów i prawidłowych pozostałych parametrach echokardiograficznych, zaleca się obserwację co 2 lata.

Mogę domniemywać, że skierowanie na badanie echo przezprzełykowe ma na celu wyjaśnienie charakteru zniekształcenia płatków zastawki.

Pozdrawiam serdecznie