Badanie ERCP a powrót ostrego zapalenia trzustki

W 2009 miałam zabieg ERCP ( podejrzenie kamicy przewodowej ) nie potwierdzone rezonansem po zabiegu przeszłam OZT . Obecnie znowu pojawił się atak bólowy ,po którym podniesiony jest al,asp,ggtp - szybko wracają do normy. Lekarz proponuje mi kolejne ercp jednak bardzo obawiam się kolejnego ozt.Rezonans tym razem również nie wykazał zmian ani złogów w przewodach.Czy kolejny zabieg może spowodować zapalenie trzustki ,jakie są inne metody ,i w końcu czy ercp robi się w celach diagnostycznych.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. ERCP wykonuje się do diagnostyki chorób trzustki i dróg żółciowych, podczas tego badania możliwe jest również leczenie niektórych chorób. Badanie to stosuje się gdy pacjent ma objawy sugerujące choroby wymienionych narządów lub też do wyjaśnienia nieprawidłowych wyników badań krwi, ultrasonografii lub CT. Najczęstszym wskazaniem do ERCP jest ból brzucha, utrata masy ciała, żółtaczka lub właśnie nieprawidłowości w badaniach. ERCP jest bezpieczną procedurą w rękach doświadczonego lekarza endoskopisty. Powikłania są rzadkie, jednakże mogą wystąpić. Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie trzustki spowodowane podrażnieniem trzustki przez kontrast lub kaniulę.