Badanie ginekologiczne niepełnoletniej

Witam. Moja dziewczyna musi wybrać się do ginekologa. Mam 18 lat a moja dziewczyna 16 chciałbym się dowiedzieć czy musi ona iść z mamą czy mogła by pójść tylko ze mną lub sama. Chciałbym się też dowiedzieć czy lekarza obowiązuje jakaś tajemnica lekarska i jak moja dziewczyna powie ze nie chce żeby mama wiedziała ze nie jest dziewica czy lekarz ma prawo odmówić i powiedzieć wszystko.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Zgodnie z prawem dziewczyna musi zgłosić się do lekarza z opiekunem prawnym (mama, tata). Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska więc nie musi zdradzać wszelkich szczegółów dotyczących wyniku badania.

Badanie nieletniej musi odbyć się w obecności matki/ojca lub opiekuna.
W przypadku nieletniej lekarz ma obowiązek odpowiedzieć na pytania rodzica/opiekuna dotyczące stany zdrowia badanej osoby.