Badanie glukozy i krzywej cukrowej a podejrzenie cukrzycy

Witam.Mam 67 lat, badanie glukozy wykazało 106,a za dwa tygodnie 104,lekarz zleciła przez rok mierzyć krzywą cukrową,czy to już może być cukrzyca? W rodzinie nikt nie miał cukrzycy.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedż.

Witam,

Podany przez Panią wynik wskazuje na nieprawidłową glikemię na czczo, określaną jako stan przedcukrzycowy. Za prawidłowy zakres glukozy uważa się wartość poniżej 100 mg/dl. O cukrzycy mówimy wtedy gdy w 2-krotnie powtórzonym badaniu na czczo wynik pokaże wartość 126 mg/dl lub w trakcie badania w 2 godzinie doustnego testu obciążenia 75 g glukozy uzyska Pani wartośc równą lub powyżej 200 mg/dl lub też, gdy taką wartość uzyska Pani w dowolnej porze dnia i będą temu towarzyszyły obławy cukrzycy. Proponuję wykonać krzywą cukrową 2-pkt aby ocenić poziom glikemii. Do tego czasu zachęcam do zapoznania się z zaleceniami w stanie przedcukrzycowym opisanymi w moim artykule http://www.ciazowy.pl/artykul,zdazyc-przed-cukrzyca,2829,1.html