Badanie glukozy na czczo i po dwóch godzinach

Dzień dobry, mam 69 lat.dzisiaj robiłem badania /pierwszy raz w życiu/glukozy we krwi. Na czczo wynik 99,9mg/dl po dwóch godzinach 260,3 mg/dl Moim zdaniem nie wygląda to dobrze. Bardzo proszę o komentarz. pozdrawiam Tomasz B

Po 2 godzinach od czego? Należy, aby takie badanie miało ręce i nogi robić w laboratorium z krwi żylnej./ tzn nie z palca /. Jeżeli było to badanie na glukometrze i po posiłku np po śniadaniu to jest to tylko wskazówką,ze dzieje się źle. Należy powtórzyć tak jak napisałam - na czczo i pokazać lekarzowi, który powie co dalej.

Wynik testu OGTT z 75 g glukozy po 2 h > = 200 mg/dl uprawnia nas do rozpoznania cukrzycy. Powinien się Pan zgłosić do diabetologa i rozpocząć leczenie. Proszę nie obawiać się wizyty (wielu pacjentów obawia się insuliny). Wydaje się, że w Pana przypadku wystarczy leczenie doustne (tabletki). Ważna jest również modyfikacja stylu życia - regularny umiarkowany wysiłek fizyczny, przestrzeganie diety zdrowego człowieka i ew. redukcja masy ciała w przypadku otyłości lub nadwagi Warto zgłosić się do lekarza, aby zapobiec wystąpieniu powikłań cukrzycy w przyszłości i cieszyć się wyższą jakością życia.

Z poważaniem

Marek Derkacz