Badanie histopatologiczne zarodka

Witam. Mam 33 lata, niedawno miałam zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu obumarcia ciąży w 9 tygodniu. Nie mam jeszcze wyniku badania histopatologicznego, ale chciałabym się dowiedzieć, czy to badanie może wskazać na przyczynę obumarcia ciąży? Jeśli nie, to w jakim celu się je przeprowadza? Chciałabym nadmienić, iż choruję na niedokrwistość megaloblastyczną z niedoboru wit. B12. Choroba została wykryta 3 lata temu i obecnie wyniki badań są dobre (tak mówi lekarz). Przyjmuję domięśniowo 1x w miesiącu 1000 ug wit. B12 i 1x dziennie żelazo o przedłużonym czasie uwalniania. Czy ta choroba mogła być przyczyną obumarcia ciąży? Czy powinnam przed ponownym zajściem w ciążę wykonać jakieś badania? Proszę o pilną odpowiedź. Bardzo dziękuję.
33 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Badnie histpatologiczne materiału tkankowego pobranego podczas zabiegu wyłyżeczowania jamy macicy z powodu poronienia, nie wskazuje praktycznie nigdy na przyczynę obumarcia zarodka. Badanie jest wykonywane rutynowo, gdyż każdy materiał tkankowy pobrany w czasie zabiegów bądź operacji powinnien być poddany badaniu histopatologicznemu. Pozwala potwierdzić prawidłowość wykonania zabiegu - poprzez stwierdzenie tkanek odpowiadających tworzącemu się łożysku, pozwala wykluczyć nowotworowy rozrost tkanek w postaci zaśniadu groniastego ciążowego itp. To są główne przyczyny wykonywania tego badania.

Odnosząc się do Pani pytania dotyczącego wpływu niedokrwistości megaloblastycznej z powodu niedoboru witaminy B12 (niedokrwistość Addisona-Biermera[?]), pragnę podkreślić, że do tej pory nie opublikowano badań, które wskazywałyby na zwiększoną ilość poronień w przypadku kobiet dotkniętych tą chorobą. Jednocześnie chcę poinformować, że najczęstszą przyczyną poronienia w I trymestrze ciąży są nieokreślone zaburzenia genetyczne w genomie zarodka (najczęściej przypadkowe, występujące jednorazowo). Badania genetyczne rodziców przeprowadza się w przypadku poronień nawykowych - w praktyce po ponad 2 poronieniach samoistnych.

Zapraszam do lektury artykułów na temat poronienia oraz niedokrwistości Addisona-Biermera.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.