Badanie hormonalne a autoimmunologiczne uszkodzenie tarczycy

Witam bardzo proszę o interpretację badań TSH 3-cia generacja- mój wynik 3,769, Przeciwciała anty-TG anty-TG mój wynik- 61,65, Przeciwciała anty-TPO anty-TPO mój wynik to 152,80. Czy to może oznaczać autoimmunologiczne uszkodzenie tarczycy? czym to skutkuje czy jest to groźne? dodam że niedawno stwierdzono u mnie PCOS. Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, wartości referencyjne wyników badań laboratoryjnych zależą od laboratorium wykonującego oznaczenie, które określa normy obowiązujące w danym laboratorium. Jeśli wziąć po uwagę ogólne normy, ma Pani podwyższone miano przeciwciał anty-TG i anty-TPO, które mogą wskazywać na toczący się w tarczycy proces zapalny o charakterze autoimmunologicznym. Jednakże w niewielkim odsetku przeciwciała mogą być stwierdzane u osób zdrowych. Proszę udać się do lekarza prowadzącego, który zestawi wyniki badań hormonalnych z obrazem klinicznym i badaniem USG tarczycy. Jeśli okaże się, że ma Pani autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, najprawdopodobniej będzie Pani musiała przyjmować leki i pozostawać pod opieką endokrynologa, ale póki co musi się Pani skonsultować z endokrynologiem zlecającym badania. Pozdrawiam.