Badanie hormonów

Witam. Mam 44 lata. Od sierpnia nie mam miesiączki. Chciałabym prosić o interpretację wyników badań: estradiol 17-beta/e2/ - wynik <20.0 pg/ml, prosgesteron/pgr/ - wynik <0,20 ng/ml. Z góry dziękuję za odpowiedź.

44 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Stężenia obu hormonów są obniżone. Jeśli dotąd miesiączkowała Pani regularnie, nie miała zaburzeń hormonalnych, może to być oznaka wczesnej menopauzy. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli Pani mama i/lub babcia również w podobnym wieku przestały miesiączkować. Żeby jednak postawić diagnozę, potrzeba bardziej szczegółowego wywiadu, badania ginekologicznego i dalszych badań, m.in. FSH oraz hormonów tarczycy. Zatem niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie