Badanie hormonu wzrostu u 22-letniego mężczyzny

WItam mam 22 lata jestem mężczyzną zrobiłem sobie badania krwi pod względem hormonu wzrostu i wynik był 0,06 ng/mg . Badanie robiłem rano na czczo . Chciałbym wieziec czy ten wynik nie jest za niski ?

Witam!
Jeśli dobrze się domyślam, z pytania wynika, że badanie wykonał Pan z własnej inicjatywy (bez wskazań lekarskich). Niestety, myślę że nie był to najlepszy pomysł. Badanie hormonu wzrostu wykonuje się rzadko - głównie z uwagi na to, że jednorazowe oznaczenie poziomu tego hormonu nie daje nam praktycznie żadnych informacji. Dzieje się tak, ponieważ stężenie tego hormonu jest bardzo zmienne (zależy m.in. od wieku, płci, pory dnia, aktywności, przyjmowanych leków i używek). Oznaczanie go rano ma małą przydatność, ponieważ maksimum wydzielania przypada na godziny nocne (podczas snu). Myślę, że nie ma sensu iść z takim wynikiem do specjalisty, ponieważ nie będzie on w stanie wyciągnąć na jego podstawie konstruktywnych wniosków.
W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy ma Pan wskazania do oznaczenia jego poziomu, takie jak cechy wskazujące na akromegalię (poszerzenie rysów twarzy ), zaburzenia masy mięśniowej czy zaburzenia gęstości kości. Jeśli podejrzewa Pan u siebie tego typu zaburzenia, to wskazana jest konsultacja z endokrynologiem.