Badanie kalprotektyny w kale z podejrzeniem IBS

Witam, zrobiłam badanie kalprotektyny w kale z podejrzeniem IBS. Wyszło mi 170mg/kg podczas gdy patologia wynosi >50mg/kg. O czym świadczy taki wynik? o jelicie drażliwym czy czymś innym. czy może być to oznaczać też candidę albo np. o schorzeniach proktologicznych? br dokucza mi uczucie zalegania w odbytnicy i rozpieranie. przyczyna nie jest do końca poznana. stolce normalne. proszę o odpowiedź

Badanie kalprotektyny wykonuje się aby, w przypadku wątpliwości, rozstrzygnąć czy objawy występujące u chorego należy wiązać z IBS czy z zapalną chorobą jelit. Pani wynik- mocno przekraczający 50mg/kg wskazuje na duże prawdopodobieństwo zapalenia jelita jako przyczyny Pani dolegliwości.