Badanie kręgosłupa 50-latki

obnizona terczka miedzykregowal5/s1ze zmiejszonym uwodnieniem,obustronne wezsze otwory miedzy kregowel5/s1.na poziomnie l5s1mala centralna protruzja krazka miedzy kregowego na ok 4mm bez impresji elementow nerwowych.zmieniony przeciazeniowo -degerneracyjnie sygnal plytek granicznych trzonow kregowych w przyleganiu do krazka miedzykregowego l5/s1.umiarkowanie nasilone zmiany przwciazeniowo-wytworcze w stawach miedzywyrostkowych dolnych segmetow ledziwowych.bardzo prosze o wytlumaczenie mi wynik

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na dość poważną w skutkach chorobę kręgosłupa o typie zwyrodnieniowym. Poszczególne zmiany są wynikiem wytwórczego charakteru choroby. W wyniku szeregu procesów w obrębie kręgosłupa dochodzi do zaburzenia jego architektoniki i prawidłowej budowy. Poprzez nieprawidłowy rozkład sił działających na nasz kręgosłup możemy odczuwać silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Można jednak zatrzymać lub chociaż spowolnić rozwój choroby poprzez regularne ćwiczenia mające na celu min wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Z tego też powodu polecałbym konsultację z lekarzem rehabilitantem.