Badanie krwi - interpretacja

witam, jestem w 15 tygodniu ciąży i choruje na nadczynność tarczycy, miałam robione następujące badania: p/c anty-tpo (p. peroksydazie tarcz.) moje wyniki to: > 1000,00 iu/ml (norma to: 0,00-12,00), następne badanie to: ft4 – wolne t4, wynik: 1,43 ng/dl (norma 0,70-1,48) i ostatnie badania to toxoplasma gondii p/c IgG wynik 0,00 iu/ml (wynik ujemny poniżej 2,0), toxoplasma gondii p/c IgM wynik: 0,253 index (wynik ujemny poniżej 0,500). Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Podwyższony jest poziom p/c anty-TPO. Peroksydaza tarczycowa jest główną częścią składową antygenów tarczycy, stanowiących integralne białko błon komórkowych. Enzym ten odgrywa podstawową rolę w biosyntezie hormonów tarczycy.

W przypadku podwyższenia anty-TPO podejrzewa się:
> zapalenia tarczycy typu Hashimoto,
> zapalenie tarczycy poporodowe
> zapalenie tarczycy indukowane cytokinami
> chorobę Basedowa
> pierwotny obrzęk śluzakowaty.

W Pani przypadku należy wyniki badań  skonsultować się z endokrynologiem (pisze Pani iż ma stwierdzoną nadczynność, ale nie pisze jakiego rodzaju - ze względu na ciążę wymaga Pani opieki endokrynologicznej w takim przypadku).

Wyniki badań przeciwciał przeciwko toksoplazmozie są ujemne.