Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 4 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie krzywej cukrowej a zastosowanie diety

Witam. Miałam wykonane badanie krwi, krzywą cukrową. Poziom cukru na czczo wynosi 100 natomiast po obciążeniu 75 G glukozy po 2 godzinach 72. Jaką dietę powinnam zastosować? Nie mam możliwości żeby na chwilę obecną udać się osobiście do lekarza. Z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Stężenie glukozy na czczo jest nieznacznie odchylone od normy i sugeruje nieprawidłową glikemię na czczo (prawidłowa glikemia - do 99 mg/dl), natomiast w teście po obciążenie glukozy stężenie jej jest prawidłowe (niemniej jednak przydałoby się wykonać dodatkowo krzywą insulinową). Zalecamy wykonanie powtórne badania. Jeżeli chodzi o dietę, to należy opierać się na zasadach zdrowego odżywiania. Przede wszystkim eliminujemy z diety węglowodany proste (cukier, napoje słodzone, słodycze, przekąski, jogurt smakowe itd.). Ograniczamy spożycie owoców do jednej porcji dziennie oraz spożywamy produkty o niskim indeksie glikemicznym. Należy także dostarczać w diecie pełnowartościowego białka oraz odpowiednich tłuszczy (olej kokosowy, oliwa z oliwek, nasiona, ryby). Należy utrzymywać prawidłową masę ciała. Posiłki powinny być spożywane 5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Proszę wybierać produkty naturalne, jak najmniej przetworzone. Unikać produktów wędzonych i konserwowych. Zalecamy włączenie aktywności fizycznej i odpowiednią podaż płynów.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Absolwent dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety