Badanie moczu a nerki

Witam. Mam pytania dotyczące badania moczu. Dodam, że jestem kobietą, mam 27 lat. Kilka m-cy temu leczyłam nerki i nadnercza pijawkami lekarskimi (puchły mi nogi, teraz jest lepiej). To jest dodatkowa informacja (może przyda się). 1. Otóż, wykonałam podstawowe badanie moczu. Wyniki są prawidłowe. Jednak mam malutkie wątpliwości, jeżeli chodzi o ciężar właściwy moczu, bowiem wynosi 1.015 g/ml. Spotkałam się z różnymi opiniami. Jedni lekarze uważają, że ciężar jest prawidłowy, inni-że za niski. Ja (chociaż nie jestem lekarzem) myślę, że wynik jest ok. Dodam, że dzień wcześniej wystąpiła biegunka. To mogło mieć wpływ na ciężar oraz leczenie pijawkami. Jednak proszę o opinię. 2. Jakie są wszystkie rodzaje badania moczu? Badanie ogólne, z całodobowej zbiórki...Jakie jeszcze? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ciężar właściwy jest jednym z mierzonych parametrów w badaniu ogólnym moczu. Określa on zdolność zagęszczania nerek w zależności od stopnia nawodnienia. Przy prawidłowej funkcji nerek ciężar właściwy moczu wynosi 1.015-1.025 g/l. Oznacza to, że Pani wynik mieści się granicach normy. Wynik bliski dolnej granicy wartości referencyjnych występuje w przypadku przewodnienia organizmu lub w chorobach nerek, które nie zagęszczają już moczu. Chciałabym jednak podkreślić, że jednorazowy wynik nie przemawia za chorobą nerek.

Istnieje wiele badań moczu. Od badania ogólnego, w którym mierzone są parametry fizyczno-biochemiczne, przez badanie jakościowe, wykonywane na podstawie dobowej zbiórki moczu, po posiew moczu, w którym szuka się czynnika etiologicznego infekcji układu moczowo-płciowego.
Najwięcej odmian ma dobowa zbiórka moczu. Na jej podstawie oblicza się ilość hormonów, używek, białkomocz dobowy i inne.
Pozdrawiam.