Badanie MRI a metalowe mostki zębowe - czy mogę się poddać badaniu?

Za kilka dni będę miała badanie MRI górnego odcinka kręgosłupa, a mam metalowy mostek zębowy osadzony na stałe. Czy będę mogła poddać się badaniu na które tak długo oczekuję? A jeżeli tak, to czy takie badanie będzie wiarygodne? Z góry dziękuję za odpowiedź
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Podczas badania MR pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie metalowych elementów w obrębie tkanek pacjenta. W związku z tym posiadanie stałej metalowej protezy zębowej jest przeciwskazaniem do wykonania tego badania. Jednak najnowsze modele protez wszczepianych pacjentom są wytwarzane ze stopów metali nie reagujących z polem magnetycznym. Dlatego wskazana byłaby  konsultacja z lekarzem radiologiem przeprowadzającym badanie oraz dostarczenie informacji technicznej na temat posiadanej protezy.