Badanie MRI kręgosłupa

Witam, będę wdzięczna za interpretację wyniku obrazy T1 i T2 - uwidoczniło zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2 zależnych < odwodnienie krążków > oraz obniżenie ich wysokości. Oraz wynik rtg szyjnego - spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej. Obniżenie wysokości tarczy międzykręgowej C5/C6.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Wynik badań rezonansu magnetycznego i badania rentgenowskiego kręgosłupa wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie krążków międzykręgowych. Nie podano, niestety, jakie były wskazania do wykonania badań, ani jakie występują objawy. Bez tych informacji nie mogę precyzyjnie określić dalszego postępowania.

Ogólnie rzecz ujmując, leczenie w tych przypadkach zależy od nasilenia i typu objawów, które są spowodowane zazwyczaj uciskiem na korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego. Leczenie może być zachowawcze - farmakologiczne i odpowiednia rehabilitacja lub w cięższych przypadkach, operacyjne. Zważywszy na to, że badanie nie uwidoczniło cech ucisku na korzenie nerwowe postępowanie będzie początkowo zapewne zachowawcze.

Proponuję zgłosić się z wynikami badań do lekarza prowadzącego (ortopedy?/neurologa?/neurochirurga?) w celu przedyskutowania dalszego postępowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.