Badanie MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa - masa guzowata?

Witam! Jestem kobietą, mam 34 lata. Właśnie wykonano u mnie badanie MR i chciałabym się dowiedzieć, co ten wynik oznacza. Nieprawidłowa lita masa o niejednorodnej strukturze ze zwapnieniami w części centralnej oraz niewielkimi obszarami degeneracji płynowej, zlokalizowana jest śródkanałowo na poziomie kręgów L1-L3. Wymiar zmiany wynosi około 58x17x23 mm. Zwraca uwagę nierówny zarys bieguna dolnego oraz górnego guza, mogący pośrednio świadczyć o penetracji. Po podaniu kontrastu i.v., guz ulega niejednokrotnemu wzmocnieniu. Zastoinowy sygnał płynu mózgowo-rdzeniowego powyżej górnego bieguna masy guza. Cechy obrzęku śródkanałowego na poziomie kręgów Th 12-L 5. Wypukliny k.m. L4-L5, L5-S1. W rzucie prawego jajnika widoczna zmiana ogniskowa o charakterze torbielowatym i wym. około 66 mm. Trzon macicy przemieszczony jest na lewą stronę .Niewielka ilość płynu w miednicy małej.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety przedstawiony wynik jest bardzo poważny i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem kierującym na badanie, neurochirurgiem oraz onkologiem. Opisywana masa ma najprawdopodobniej charakter rozrostowy (wzmacnia się po podaniu kontrastu), powoduje również zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, stąd płyn zastoinowy i obrzęk korzeni rdzeniowych powyżej. Ponadto występują cechy dyskopatii - tzn. wypuklin krążków międzykręgowych.

Również są opisywane zmiany w narządzie rodnym nieokreślonego charakteru, dlatego należy z tym wynikiem zgłosić się do ginekologa w celu wykonania badania usg przezpochowowego. Warto również oznaczyć markery: CA125 oraz CEA.

W związku z takim wynikiem, niewskazane jest odwlekanie wizyty u lekarza, tylko zgłoszenie się w celu ustalenia dalszego procesu diagnostyczno-terapeutycznego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!