Badanie na toksoplazmozę w 10. tygodniu ciąży a strach przed poronieniem

Witam, Mam pytanie dotyczące Toxo. Jestem w 10 tygodniu ciąży, a moje wyniki Toxo to: IgG 311,20 IU/ml , a IgM 1,810 COI. Co może oznaczać taki wysoki wynik? Boję się, że znowu poronię Sprawdziłam wyniki Toxo krótko przed pierwszym poronieniem: IgM był też dodatni (bez wartości), IgG - 65,7 IU/ml - być może to było przyczyną poronienia. Lekarz nie wysłał mnie wtedy na żadne badania czy leczenie. Co zatem teraz mam zrobić? Wizytę w poradni chrób zakaźnych mam dopiero za 2 tyg. Pozdrawiam, Daria

Lek. Marta Gryszkiewicz

IgG są przeciwciałami "pamięci" i świadczą o przebytym lub toczącym się zakażeniu. Niestety nie uściśliła Pani kiedy doszło do pierwszego poronienia ( i kiedy był wykonywany pierwszy test na toksoplazmozę). Jednakże z wyników poziomu przeciwciał IgM (które ulegają zanikowi kilkanaście tygodni po przebytym zakażeniu) można wnioskować, że jest to stare zakażenie z okresu poprzedniej ciąży. W takiej sytuacji nie ma powodów do niepokoju.
Pani przeciwciała (IgG) będą chroniły Panią i płód w przypadku ponownego kontaktu z pasożytem.