Badanie nasienia - co powoduje małą ruchliwość plemników?

Witam, proszę o radę. W czwartek mój mąż zrobił ogólne badanie nasienia. Magister farmacji, który zbadał nasienie powiedział, że wartości nasienia są powyżej średniej krajowej, na co się bardzo ucieszyliśmy. Ogólna ilość plemników w 4 ml wyniosła 240 mln. Niestety czytając wynik zauważyliśmy, że wszystkie parametry oprócz jednego mieszczą się w normie - chodzi o ruchliwość plemników. Ruchliwość plemników typu A: 10%, B: 15%, C: 25%, D: 50%. Prawidłowa ruchliwość powinna wynosić A: 25% albo A+B= 50%, tyle wyczytaliśmy w Internecie. Co tak naprawdę oznacza ten wynik, czy można go poprawić, czy jest możliwe naturalne poczęcie? Czym może być spowodowana tak słaba ruchliwość jego plemników. Zaznaczę, że mój mąż pali ok. 20 papierosów dziennie, w weekendy wypija kilkanaście piw, 3 razy dziennie piję kawę, raczej źle się odżywia i ogólnie prowadzi niezdrowy tryb życia. Czy to może być główną przyczyną? Czy należałoby powtórzyć badanie za 1,5 miesiąca? Od jakiego lekarza trzeba mieć skierowanie, aby nie płacić 80 zł za badanie? Bardzo proszę o odpowiedź na wszystkie nurtujące mnie pytania. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Na ruchliwość plemników ma wpływ palenie papierosów, picie alkoholu, gorące kąpiele, obcisła bielizna, przegrzewanie okolicy narządów płciowych (np. poprzez trzymanie laptopa na kolanach, gorące kąpiele, saunę itp). Należałoby więc wyeliminować te czynniki i ponownie wykonać badanie za około 1,5 miesiąca. Również dieta bogata w cynk, żelazo, magnez, witaminę C oraz witaminy z grupy B powinny wpłynąć pozytywnie na wynik.

Badanie nasienia może zlecić androlog.