Badanie nerek - czy powinienem się martwić?

Przy okazji wizyty u internisty związanej ze zwykłą infekcją wirusową, poprosiłem o skierowanie na kontrolne badania krwi i moczu, ponieważ od kilku lat leczę się podtrzymująco na niewielkie nadciśnienie (w normie, na ogół poniżej 135/85, serce w porządku). Badanie wyszły prawidłowe z wyjątkiem kreatyniny na poziomie 1,27. Otrzymałem skierowanie na usg jamy brzusznej, a w opisie mam m.in. napisane: "Obie nerki o prawidłowym położeniu, wymiarach i dyskretnie zatartej echostrukturze. Obie nerki bez cieni złogów, ani cech zastoju moczu. Zary nerek nieostry - zapalenie?". Poprzednio miałem usg 2 lata temu i nie było mowy o żadnych nieprawidłowościach. Nie wiem też nic o żadnym zapaleniu nerek. Problemów z oddawaniem moczu nie mam (dużo piję w ciagu dnia, nie mniej niż 2,5 litra). O czym mogą świadczyc te wyniki? Co powinienem zrobić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Oznaczenie kreatyniny w surowicy krwi nie jest badaniem podstawowym wykonywanym w rutynowej kontroli stanu zdrowia. Nie podaje Pan przyczyny, dla której lekarz zlecił Panu to badanie.
Prawidłowe wartości kreatyniny mieszczą się w granicach 0,6-1,3 mg/dl (normy dla mężczyzn). Panowie o rozbudowanej tkance mięśniowej mają fizjologiczne zwiększoną wartość.
Przedstawiony przez Pana wynik zbliża się do górnej granicy normy, dlatego konieczne jest wyjaśnienie przyczyny takiego stanu. Wspomniał Pan o prawidłowych wynikach badania ogólnego moczu. Wartosć kreatyniny należy zawsze odnieść do wartości eGFR, a także ewentualnego białkomoczu.
Wynik badania USG należy odnieść do Pana stanu klinicznego i obserwacji z osobistego Pana zbadania. Nieostry zarys nerek może przemawiać za stanem zapalnym w przeszłości lub nieprecyzyjnie wykonanym badaniem. Ultrasonografia jest badaniem łatwodostępnym, niestety subiektywnym i niemiarodajnym (różnyobraz zmian na różnych aparatach).
Z obecnymi wynikami radziłabym udać się do lekarza zlecającego badanie, który będzie miał możliwość przełożenia przytoczonych wyników na Pana stan kliniczny. Lekarz uszczegółowi z Panem wywiad. Podstawowe pytania brzmią: czy wstaje Pan w nocy by oddać mocz? Czy nie zauważył Pan zwiększenia/ zmniejszenia ilości moczu? Czy mocz się pieni? Czy ma Pan obrzęki?
Dopiero na podstawie wspomnianych danych będzie można wysunąć pierwsze podejrzenia i ewentualnie zlecić szczegółowe badania.
Pozdrawiam.