Badanie nerek - czy powinienem się martwić?

Przy okazji wizyty u internisty związanej ze zwykłą infekcją wirusową, poprosiłem o skierowanie na kontrolne badania krwi i moczu, ponieważ od kilku lat leczę się podtrzymująco na niewielkie nadciśnienie (w normie, na ogół poniżej 135/85, serce w porządku). Badanie wyszły prawidłowe z wyjątkiem kreatyniny na poziomie 1,27. Otrzymałem skierowanie na usg jamy brzusznej, a w opisie mam m.in. napisane: "Obie nerki o prawidłowym położeniu, wymiarach i dyskretnie zatartej echostrukturze. Obie nerki bez cieni złogów, ani cech zastoju moczu. Zary nerek nieostry - zapalenie?". Poprzednio miałem usg 2 lata temu i nie było mowy o żadnych nieprawidłowościach. Nie wiem też nic o żadnym zapaleniu nerek. Problemów z oddawaniem moczu nie mam (dużo piję w ciagu dnia, nie mniej niż 2,5 litra). O czym mogą świadczyc te wyniki? Co powinienem zrobić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Oznaczenie kreatyniny w surowicy krwi nie jest badaniem podstawowym wykonywanym w rutynowej kontroli stanu zdrowia. Nie podaje Pan przyczyny, dla której lekarz zlecił Panu to badanie.
Prawidłowe wartości kreatyniny mieszczą się w granicach 0,6-1,3 mg/dl (normy dla mężczyzn). Panowie o rozbudowanej tkance mięśniowej mają fizjologiczne zwiększoną wartość.
Przedstawiony przez Pana wynik zbliża się do górnej granicy normy, dlatego konieczne jest wyjaśnienie przyczyny takiego stanu. Wspomniał Pan o prawidłowych wynikach badania ogólnego moczu. Wartosć kreatyniny należy zawsze odnieść do wartości eGFR, a także ewentualnego białkomoczu.
Wynik badania USG należy odnieść do Pana stanu klinicznego i obserwacji z osobistego Pana zbadania. Nieostry zarys nerek może przemawiać za stanem zapalnym w przeszłości lub nieprecyzyjnie wykonanym badaniem. Ultrasonografia jest badaniem łatwodostępnym, niestety subiektywnym i niemiarodajnym (różnyobraz zmian na różnych aparatach).
Z obecnymi wynikami radziłabym udać się do lekarza zlecającego badanie, który będzie miał możliwość przełożenia przytoczonych wyników na Pana stan kliniczny. Lekarz uszczegółowi z Panem wywiad. Podstawowe pytania brzmią: czy wstaje Pan w nocy by oddać mocz? Czy nie zauważył Pan zwiększenia/ zmniejszenia ilości moczu? Czy mocz się pieni? Czy ma Pan obrzęki?
Dopiero na podstawie wspomnianych danych będzie można wysunąć pierwsze podejrzenia i ewentualnie zlecić szczegółowe badania.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty