Badanie poziomu ALT i AST

Witam, mam pytanie odnośnie poziomu ALT i AST. Zbadalam krew i poziom ALT to 57 (norma 35), a AST 34 (norma 31). Nie pije alkoholu, nie jem nabiału oraz glutenu. Od marca poziom ALT oscyluje między 45 i powyżej 50. Dużo ćwiczę staram się jest zdrowo (kasze,wątróbka,indyk,warzywa). Jedyny powód jaki przychodzi mi do głowy to trochę papryki ostrej dosypanej do obiadu, ale to też małe ilości . Mięsa nie smażę a duszę. Co może być przyczyną i czy warto się martwić? Pozdrawiam

Dzień dobry,

warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu poszerzenia diagnostyki wątroby ( z krwi) i ewentualnie wykonanie USG.

Ostre przyprawy mogą nadmiernie pobudzać wątrobę, ale może to też być spowodowane większą ilością tłuszczu w diecie.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga